Laboratorium Przyszłości
W minionym roku szkolnym, nasza szkoła otrzymała ogromne wsparcie finansowe na kwotę 121 500 zł w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Dzięki tym funduszom nasza szkoła wzbogaciła się o pomoce:
- Drukarki 3D oraz zestawy pisaków filamentowych (długopisy 3D)
- Aparat fotograficzny i zestaw studyjny
- Laptopy
- Stacja lutownicza
- Sprzęt nagłaśniający
- Roboty edukacyjne i klocki konstrukcyjne do nauki programowania
- Drony edukacyjne
- Zestaw struktury roślin i zwierząt
- Wizualizer, teleskop i mikroskop cyfrowy
- Sprzęt do zajęć kulinarnych: płyta grzewcza, piec konwekcyjny, robot kuchenny, robot planetarny, blender, zestaw garnków
- Maszyny do szycia
Zakupione urządzenia wykorzystywane są podczas lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań. Laboratoria Przyszłości to krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Ten nowoczesny sprzęt, pomaga rozwijać kompetencje i talenty uczniów oraz ich zainteresowania.
Na zajęciach koła robotycznego wykorzystywano Roboty edukacyjne do programowania: Abilix Krypton 0. Uczniowie budowali roboty a następnie programowali je w języku Scratch. Młodsi uczniowie na zaj. z kodowania konstruowali roboty z zestawów Lego Education Spike Essential oraz programowali je korzystając z aplikacji.
Podczas zajęć specjalistycznych, wykorzystano długopisy 3D do zajęć rewalidacyjnych i korekcyjno- kompensacyjnych w celu doskonalenia sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wyobraźni dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczniowie klas IV i V z koła matematycznego, za pomocą długopisów 3D, wykonywali modele graniastosłupów i ostrosłupów, a także czworokąty z wysokościami lub przekątnymi.
Koło kulinarne w roku szkolnym 2022/2023 korzystało na swoich zajęciach z pieców akumulacyjnych (do pieczenia) robota planetarnego. Uczniowie na zajęciach korzystając z wyżej wymienionych pomocy uczyli się przygotowywać potrawy – ciasta, pizzę, sałatki, zapiekanki, drobne przekąski. Zajęcia trwały przez cały rok szkolny.
Za pomocą drukarek 3D powstały statuetki wykonane dla absolwentów przez ich młodszych kolegów. Ważne wydarzenia z życia szkoły dokumentowane są z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu fotograficznego.
Fotografie poniżej przedstawiają prace wykonane przez uczniów za pomocą długopisów 3D oraz roboty konstruowane z klocków na zaj. z kodowania.
Justyna Banaszek